Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


POPLATEK ZA LIKVIDACI ZAŘÍZENÍ

POPLATEK ZA LIKVIDACI HISTORICKÝCH ZAŘÍZENÍ

(recyklační poplatek)

 

Od 13.8.2005 platí novela zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která přináší změny především ve zpětném odběru elektrozařízení a příspěvku na historické elektrozařízení. Tento zákon postihuje všechny dovozce, výrobce, ale i prodejce.

V rámci novelizace zákona musí dovozce nebo výrobce vybírat tzv. recyklační příspěvek vybíraný na historická elektrozařízení. Tato částka je určená k financování zpětného odběru, zpracování, využití a odstranění použitého elektrozařízení pocházejícího z domácnosti, které bylo uvedeno na trh do 13. 8. 2005. Je tedy určen i na zpětný odběr a další nakládání s použitým elektrozařízením uvedeným na trh dnes již neexistujícími výrobci, dovozci, prodejci apod.

Od 10. 9. 2009 je v prodejních cenách zboží nabízeného v e-shopu zahrnut recyklační poplatek, pokud není uvedeno jinak.

Na prodejním dokladu bude recyklační poplatek odúčtován od ceny zboží a uveden jako samostatná položka označená jako „Příspěvek na historické elektrozařízení“ (PHE).

Prodejci elektrospotřebičů nejsou podle názoru Ministerstva životního prostředí povinni převzít od zákazníka starý spotřebič přímo na prodejně. Povinností maloobchodního prodejce je přesně informovat zákazníka o sběrných místech.

Seznam sběrných míst můžete vyhledat na stránkách Ministerstva životního prostředí nebo na stránkách kolektivních systémů - ELEKTROWIN (domácí elektrospotřebiče), ASEKOL (elektronika, IT technika), případně REMA, EKOLAMP (osvětlovací technika).

Viditelný poplatek

Poslední prodejce je povinen při prodeji informovat spotřebitele o tom, že ceny spotřebičů zahrnují i poplatek za likvidaci historických elektrozařízení (tzv. viditelný poplatek) a tuto skutečnost uvádět na cenovce výrobku nebo na dokladu vydávaném při prodeji nových výrobků (paragonu).

 

 

Výše recyklačních poplatků

Recyklační poplatek s DPH
Kategorie elektro produktů
1Kč
mobilní telefony vč. příslušenství, sluchátka, pevné disky, flashdisky, příslušenství k domacím spotřebičům a bílému zboží
4Kč
videokamery - příslušenství, VoIP a kancelářské telefony, diktafony, přenosné přehrávače (radiopřijímače a radiobudíky), MP3 přehrávače, navigační systémy, PDA, počítačové skříně
3Kč
malé spotřebiče (bílé zboží), kávovary, žehličky, sendvičovače, elektrické nože, mixery, roboty, toustovače, fritézy, varné konvice, ventilátory, kuchyňské váhy, fény, espressa, lis na citrusy, odšťovňovače, domácí pekárny, mlýnky na maso, elektrické grily, sušičky potravin, fény, parní hrnce, zvlhčovače vzduchu, osobní péče (holící strojky, péče o vlasy, zubní kartáčky, osobní váhy, péče o tělo)
10Kč
čtečky paměťových karet, kopírky, tiskárny a multifunkční zařízení, notebooky a laptopy, PC sestavy, skenery, DVB přijímače, videokamery, faxy, přenosné přehrávače (radiomagnetofony), fotoaparáty
12Kč
mikrovlnné trouby, digestoře, vysavače, varné desky
30Kč
videorekordéry, CD a DVD přehrávače a rekordéry, hifi komponenty (AV receivery, tunery, zesilovače) reprosoustavy, audio systémy, autorádia
33Kč
monitory a televizory s úhlopříčkou max. 25" (63 cm)
61Kč
herní konzole, minidisky, projektory, domácí kina, záložní zdroje
65Kč
sporáky, trouby, myčky nádobí, pračky a sušičky, ohřívače vody
202Kč
monitory a televizory s úhlopříčkou nad 25" (63 cm)